2018 Stand Up For Salem Martin Luther King Essay Contest Winners

2018 Stand Up For Salem Martin Luther King Essay Contest Winners

Topic: Harriet Tubman

Photo: Kyla Avant (Salem High School Winner) and Rhionna Timmons (Salem Middle School grades 6-8 winner)

OVERALL SCHOOL WINNERS

John Fenwick School:
Olivia Hanna

Salem Middle School:
3-5 Nicole Serrano Ms. Eck
6-8 Rhi’onna Timmons Ms. Skinner

Salem High School:
Kyla Avant

GRADE WINNERS

JOHN FENWICK SCHOOL

Pre-K:

  1. Jaiyana Brown, Ms. DeMarco
  2. Elana Nichols-Dunne, Ms. Garvine
  3. Taylor Brown, Ms. Meehan

Kindergarten:

  1. Sebastian Purnell, Ms. Mullen
  2. Myles Oliver, Ms. Livingston
  3. Chance Potts, Ms. Trout

First Grade:

  1. Sincere Gillis, Ms. Douglas
  2. Jordyn Greene, Ms. Douglas
  3. DyAira Anderson, Ms. Persicketti

Second Grade:

  1. Isabella Bonila, Ms. McClaren
  2. Kaisonn Hunter, Ms. McClaren
  3. Syani Terrel, Ms. Crawford

SALEM MIDDLE SCHOOL

3rd Grade:

  1. Richard Mathis, Ms. Crowley
  2. Armoni Barrett, Mrs. McConathey
  3. Michael Pratts, Ms. Crowley

4th Grade:

  1. Sydney Washington, Ms. Reese
  2. Phoenix Holland, Mrs. Morris
  3. DaKirah Gray, Ms. McDermott

5th Grade:

  1. Tytiana Miller, Ms. Eck
  2. Jazsmine Lee, Ms. Stewart
  3. Mariah Rivera, Ms. Stewart

6th Grade:

  1. Shameera Palmer, Mrs. Starn
  2. Cimiyyia Corbin, Mrs. Starn
  3. Detric Simmons, Ms. Skinner

7th Grade:

  1. Jahtira Wright, Mrs. Owen
  2. Jae’Lynn Turner, Ms. Boyce
  3. Trinahj B, Ms. Boyce

8th Grade:

  1. Ja’Keim Jorgenson, Ms. Montgomery
  2. James Sanders, Mrs. Montgomery
  3. Gatavia Telfair, Mr. Oberman

SALEM HIGH SCHOOL

9th Grade:

  1. Amaya Asturrizaga, Mrs. Unger
  2. Davi’Yonna Thomas-Bundy, Mrs. Unger
  3. Corey Bagby, Mr. Boone

10th Grade:

  1. Jeremy Beal, Mrs. Unger
  2. Jacklyne Prater, Mrs. Unger
  3. Jacob Grusemeyer, Mrs. Unger

11th Grade:

  1. Aniya Eldridge, Ms. Ilaria
  2. Matijah Thomas, Ms. Ilaria
  3. Jenna Waddington, Mrs. Unger

12th Grade:

  1. Starrchild Jackson, Ms. Ilaria
  2. De’Ania Davenport-White, Ms. Ilaria
  3. Shaheem Pace, Ms. Mace/Mr. Merritt

JUDGES

  1. Jaci Bobbitt
  2. Daryl Casper
  3. Elois Cooper
  4. Beth Davenport
  5. Cara Davenport
  6. Gail Slaughter
Slideshow of 2017 events and activities
2018 Cow Run 10 Miler & Calf 5k date set